Článek I.
Název, sídlo, právní postavení a působnost spolku
- Název spolku: Astrologická společnost České republiky
- Sídlo spolku: Praha
- Astrologická společnost České republiky (dále jen „spolek“) je právnickou osobou, způsobilou k právnímu jednání, která se řídí právní úpravou spolku stanovenou v zákoně č. 89/2012 Sb. občanský zákoník. Spolek je samosprávným, dobrovolným, nepolitickým svazkem fyzických osob se společným zájmem o astrologii.
- Spolek působí na území České republiky i v zahraničí.
Článek II.
Účel spolku
- Účelem spolku je dobrovolné sdružení členů se společným zájmem o astrologii, prohlubování a šíření teoretických a praktických znalostí v oboru astrologie tak, aby se astrologie stala plnohodnotným a všeobecně uznávaným oborem lidského poznání.
Článek III.
Činnost spolku
- Spolek vykonává hlavní činnost, která vede k uspokojování a ochraně zájmů o astrologii. Spolek se věnuje zejména těmto činnostem:
- pořádá semináře, přednášky kursy, výstavy, soutěže, diskusní večery a vzdělávací setkání pro členy spolku, publicisty, lektory a pro zájemce z řad veřejnosti;
- zajišťuje odbornou lektorskou činnost, zpracovává posudky, expertízy a oponentury.
- spolupracuje s jinými subjekty na národní i mezinárodní úrovni k naplnění účelu spolku a při propagaci a popularizaci astrologie;
- věnuje se vlastní ediční činnosti; vydává a šíří periodickou revui KONSTELACE, neperiodického členského zpravodaje, interní studijní sborníky a informační materiály, odborné knižní publikace původní i překladové, propagační materiály a merkantilie vztahující se k zájmovým oblastem spolku;
- spolupracuje s nakladatelstvími a vydavatelstvími při ediční přípravě publikací, souvisejících se zájmovými oblastmi spolku;
- shromažďuje informace, dokumentaci, publikace a archiválie, týkající se zájmových oblastí spolku a zprostředkovává je členům spolku a jiným zájemcům. Pro tento účel buduje mimo jiné vlastní knihovnu, přístupnou za předem stanovených podmínek členům spolku. Zájemcům, kteří nejsou členy spolku může knihovna sloužit až po písemné dohodě s Výborem spolku.
- Vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet i vedlejší hospodářskou činnost. Vedlejší hospodářská činnost může spočívat v podnikání nebo výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti nebo v hospodárném využití spolkového majetku. Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku.
- Veškerá činnost spolku se řídí obecně platnými právními předpisy a těmito stanovami.
Článek IV.
Vznik a zánik členství
- Členství ve spolku je dobrovolné řádné a čestné.
- Členem spolku se může stát každá plně svéprávná fyzická osoba (starší 18 let), která souhlasí s účelem spolku a která se zaváže dodržovat tyto stanovy a povinnosti vyplývající z členství ve spolku.
- Řádné členství vzniká na základě písemné přihlášky doručené výboru spolku a po zaplacení členského příspěvku na příslušný kalendářní rok.
- Čestné členství je oceněním mimořádných zásluh o naplňování poslání spolku. Čestné členy navrhuje ke schválení členské schůzi Výbor spolku. Čestný člen má práva a povinnosti řádného člena, ale neplatí členský příspěvek a nemá hlasovací právo na členské schůzi.
- Členství ve spolku zaniká:
- vystoupením člena, členství končí dnem doručení písemného oznámení o ukončení členství Výboru spolku;
- úmrtím člena nebo prohlášením za mrtvého;
- vyloučením člena, důvodem vyloučení člena je závažné nebo opakované porušení povinností vyplývajících z členství nebo narušování spolkových zájmů a účelu spolku;
- nezaplacením členského příspěvku na činnost spolku ani v přiměřené lhůtě určené Výborem spolku dodatečně ve výzvě k zaplacení, ačkoliv byl člen na tento následek ve výzvě upozorněn;
- zánikem spolku.
- O vyloučení člena rozhoduje členská schůze na návrh Výboru spolku. Člen má právo se před rozhodnutím vyjádřit k věci a proti návrhu Výboru se odvolat k Revizní komisi. Až do rozhodnutí členské schůze zůstává členství pozastavené.
- Výbor spolku vede seznam členů, doplňuje a udržuje ho v souladu se skutečným stavem. V seznamu se uvádějí tyto údaje: jméno, příjmení, datum narození, bydliště, telefonní číslo, e-mailová adresa. Zápisy a výmazy členů v seznamu provádí Výbor nejpozději do 30 dnů ode dne, kdy došlo ke vzniku či zániku členství. Výbor je povinen vydat ve lhůtě 20 dnů výpis ze seznamu členů každému členovi o jeho osobě, který o výpis písemně požádá, a to na jeho náklady. Seznam je neveřejný, mohou do něj nahlédnout pouze členové spolku v sídle spolku.
Článek V.
Práva a povinnosti členů
- Člen spolku má tato základní práva:
- podílet se na činnosti spolku;
- účastnit se jednání členské schůze a podílet se na jejím rozhodování hlasováním;
- navrhovat a volit kandidáty do orgánů spolku;
- být volen do orgánů spolku;
- být informován o činnosti spolku a stavu jeho hospodaření;
- předkládat návrhy na zlepšení činnosti spolku, obracet se s podněty, připomínkami nebo stížnostmi na orgány spolku a být o jejich vyřízení informován;
- podílet se na výhodách, které spolek svým členům poskytuje při pořádání akcí;
- používat odbornou dokumentaci, knihovnu a archiv spolku;
- přednostně získávat materiály a publikace vydávané spolkem.
- Člen spolku má tyto základní povinnosti:
- svou činností přispívat k plnění účelu spolku, jednat vždy ve shodě s posláním spolku;
- dodržovat stanovy spolku;
- dodržovat a plnit rozhodnutí členské schůze v rozsahu, v jakém se ho dotýkají;
- platit roční členský příspěvek na činnost spolku ve výši a termínu určeném členskou schůzí;
- nezneužívat informací získaných astrologickou činností v neprospěch druhých osob;
- chránit a zachovávat dobré jméno spolku a dbát o dobrou pověst spolku;
- chránit majetek a zájmy spolku.
- Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.
Článek VI.
Orgány spolku
- Orgány spolku jsou: Členská schůze, Výbor a Revizní komise.
- Funkční období volených orgánů je 2 roky.
- Členem voleného orgánu může být jen řádný člen spolku. Fyzická osoba, která je členem voleného orgánu musí být zcela svéprávná a bezúhonná. Členem Revizní komise nemůže být člen Výboru, likvidátor nebo předseda sekce a ani osoba blízká uvedeným orgánům.
Článek VII.
Členská schůze
- Členská schůze je nejvyšším orgánem spolku, na níž členové uplatňují své právo na řízení a spravováni záležitostí spolku a na kontrole jeho činnosti. Členská schůze rozhoduje o všech zásadních otázkách činnosti spolku.
- Členská schůze se schází dle potřeby, nejméně však jednou za dva roky. O jejím konání rozhoduje Výbor, který Členskou schůzi svolává písemně nebo elektronickou poštou nejméně 15 dnů před jejím konáním. Členská schůze musí být svolána vždy, požádá-li o to 1/3 všech členů spolku, anebo Revizní komise.
- Jednáni Členské schůze řídí předseda spolku nebo jím pověřený člen Výboru.
- Členská schůze se může platně usnášet, jestliže je přítomna nejméně 1/2 všech členů společnosti. Členská schůze rozhoduje usnesením. K platnosti usnesení je třeba nadpoloviční většiny přítomných členů. Způsob hlasování určí Členská schůze.
- V případě, že Členská schůze není schopná usnášení, koná se náhradní Členská schůze na stejném místě se stejným programem, ale o jednu hodinu později. Na této náhradní Členské schůzi je k platnosti usnesení třeba dvoutřetinová většina přítomných členů.
- Do vyhrazené pravomoci Členské schůze patří:
- rozhodovat o zaměření činnosti spolku;
- přijímat a měnit stanovy spolku;
- volit a odvolávat členy Výboru spolku, jeho předsedu a místopředsedu, členy Revizní komise a jejího předsedu;
- projednávat a schvalovat zprávy Výboru a Revizní komise a předsedů sekcí o jejich činnosti za období od minulé členské schůze;
- projednávat a schvalovat plán činnosti spolku a základní odborné a organizační otázky;
- projednávat a schvalovat rozpočet spolku, zásady a zaměření hospodaření, roční účetní závěrku a rozhodovat o použití zisku, nebo o úhradě případné finanční ztráty;
- zřizovat a rušit sekce;
- řešit a rozhodovat veškeré spory uvnitř spolku a rozhodovat o odvoláních proti usnesením Výboru spolku nebo Revizní komise;
- rozhodovat o vyloučení člena spolku na návrh Výboru;
- stanovovat výši a termín splatnosti členského příspěvku na činnost spolku;
- rozhodovat o zrušení spolku s likvidací nebo jeho přeměně;
- jmenovat likvidátora, a rozhodnout o způsobu, jakým bude naloženo s likvidačním zůstatkem;
- rozhodovat o dalších otázkách, které si členská schůze vyhradí.
- O jednání členské schůze se pořizuje zápis, jehož vyhotovení zajistí Výbor.
Článek VIII.
Výbor spolku
- Výbor spolku je kolektivním statutárním orgánem spolku.
- Výbor spolku je výkonným orgánem spolku, který v obdobích mezi jednotlivými členskými schůzemi řídí činnost spolku a zajišťuje plnění usnesení přijatých členskou schůzí.
- Výbor má devět členů, kteří jsou voleni členskou schůzí na 2 roky.
- Předsedu a místopředsedu Výboru volí Členská schůze, tajemníka volí Výbor ze svého středu.
- Spolek navenek zastupuje předseda samostatně, nebo společně dva členové výboru, pověření Výborem pro konkrétní záležitost.
- Podepisování za spolek se děje tak, že k názvu spolku připojí svůj podpis předseda nebo společně dva členové Výboru, s údajem o své funkci. K dispozici s finančními prostředky na bankovním účtu spolku je vždy nutný podpis dvou členů Výboru.
- Výbor podává zprávu o své činnosti členské schůzi a odpovídá jí za svoji činnost.
- Výbor se schází podle potřeby, nejméně však jednou za tři měsíce. Výbor je schopen usnášení, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů a usnáší se prostou většinou hlasů přítomných členů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
- Výbor rozhoduje o záležitostech, které si nevyhradila členská schůze. V naléhavých případech může rozhodovat i o záležitostech vyhrazených členské schůzi. Tato rozhodnutí a opatření však musejí být schválena nejbližší členskou schůzí, jinak pozbývají platnost.
- Výbor zajišťuje, aby byly v činnosti spolku dodržovány obecně platné a závazné právní předpisy a stanovy spolku.
- Výbor zejména
- informuje členy o činnosti spolku;
- hodnotí výsledky činnosti spolku a předává je Členské schůzi ke schválení s případnými návrhy na opatření;
- zajišťuje zpracování účetní závěrky;
- projednává zprávy Revizní komise, schvaluje a zajišťuje opatření k odstranění zjištěných nedostatků;
- svolává Členskou schůzi;
- vyřizuje administrativní záležitosti v souvislosti s řízením spolku, řídí ediční činnost, pořádání akcí, vedení účetní agendy a rozhoduje o konkrétní činnosti;
- v období mezi Členskými schůzemi řídí práci sekcí;
- Předseda řídí běžnou činnost společnosti, jednotlivé sekce řídí prostřednictvím jejich předsedů, řídí a kontroluje práci Výboru. Předseda svolává schůze Výboru a řídí jejich jednání. Předsedu zastupuje v době jeho nepřítomnosti místopředseda v rozsahu určeném předsedou.
- Tajemník zajišťuje organizačně-technické podmínky činnosti spolku a jejího Výboru a koordinuje činnost jednotlivých orgánů a organizačních složek spolku. Spolupracuje s předsedou, místopředsedou a předsedy jednotlivých sekcí tak, aby činnost spolku vedla k naplnění účelu spolku a vyvíjela se v rámci obecných právních předpisů a stanov spolku.
Článek IX.
Revizní komise
- Revizní komise je kontrolním orgánem spolku, nezávislým na Výboru a předsedovi spolku. Za svoji činnost odpovídá pouze Členské schůzi.
- Revizní komise má tři členy, kteří jsou voleni Členskou schůzí na dva roky.
- Předsedu Revizní komise volí Členská schůze.
- Předseda Revizní komise odpovídá za řádné plnění úkolů Revizní komise Členské schůzi. Předseda Revizní komise má právo účastnit se jednání Výboru spolku s hlasem poradním.
- Revizní komise je oprávněna a povinna zejména:
- kontrolovat dodržování obecně závazných právních předpisů a stanov spolku;
- kontrolovat finanční hospodaření spolku, hospodárné využívání finančních prostředků a pečováni o majetek spolku;
- prošetřovat sporné otázky členství a odvolání proti pozastavení členství;
- požádat o svolání Členské schůze;
- požadovat od orgánů a organizačních útvarů spolku bezodkladné projednání otázek, které pokládá za naléhavé a nahlížet do záznamů, dokladů a ostatních materiálů spolku a požadovat k nim příslušná vysvětlení.
- podávat Členské schůzi zprávy o výsledcích své činnosti a na zjištěné nedostatky upozorňovat Výbor.
- Každý člen spolku má právo obrátit se na Revizní komisi ve všech věcech, týkajících se spolku a jejích členů. Revizní komise je povinna věc prošetřit, žádat zjednání nápravy a informovat člena o výsledcích zjištění.
Článek X.
Sekce a místní skupiny
- Členové spolku se podle oboru své činnosti nebo svých zájmů mohou sdružovat do jedné nebo více sekcí, které byly zřízeny členskou schůzí.
- Mimo Prahu, v místech s větším počtem členů spolku je možné vytvářet místní skupiny.
- Sekce zpracovává tématický plán své činnosti, který musí být schválen Členskou schůzí sekce. Tématický plán činnosti musí vycházet z účelu a poslání spolku. V opačném případě jeho výkon pozastaví předseda spolku a předloží věc k rozhodnutí Členské schůzi.
- V čele sekce stojí předseda sekce, volený Výborem spolku na období 2 let. Za svoji činnost je odpovědný Členské schůzi a Výboru spolku.
- Předseda sekce má tato práva a povinnosti:
- řídit a rozvíjet činnost sekce podle stanov spolku;
- projednávat s Výborem spolku zaměření činnosti sekce a informovat ho o výsledcích její činnosti;
- svolávat nejméně jednou za rok členské schůze sekce, projednávat zde zaměřeni činnosti sekce a informovat o výsledcích její činnosti;
- řídit se rozhodnutími Výboru.
- Vztahy mezi sekcemi a Výborem spolku:
- Výbor dohlíží na činnost sekcí tak, aby tyto sekce ve své činnosti dodržovaly obecně závazné právní předpisy, stanovy spolku a podílely se na plnění účelu a poslání spolku;
- Výbor podle možností vytváří materiální i jiné podmínky pro řádnou činnost sekcí;
- sekce jsou oprávněny účastnit se veškeré činnosti spolku, navrhovat materiální a finanční zajištění své činnosti v rámci možností spolku a podílet se na vypracování tématického zaměření činnosti spolku;
- sekce navzájem spolupracují.
- Členství v sekci vzniká na základě žádosti o členství v sekci a zaniká spolu se zánikem členství ve spolku nebo vyloučením. O ukončení členství v sekci vyloučením rozhoduje Výbor spolku na základě návrhu předsedy sekce nebo více než poloviny členů sekce.
- Sekce profesionálních astrologů je pracovním orgánem spolku a sdružuje profesionální astrology z řad členů spolku. Hlavním cílem sekce je pomáhat svým členům k lepšímu výkonu povolání. Její práci řídí předseda sekce, zvolený Výborem spolku.
Článek XI.
Hospodaření spolku
- Spolek hospodaří s majetkem, který nabyl při svém vzniku a v průběhu své činnosti. Hospodaření spolku se řídí obecně závaznými právními předpisy, stanovami spolku a zásadami schválenými členskou schůzí.
- Spolek hradí náklady a výdaje na svoji činnost z prostředků získaných zejména z:
- členských příspěvků na činnost spolku;
- příjmů z vlastní činnosti, akcí pořádaných v souladu s účelem spolku, z příjmů z vedlejší hospodářské činnosti, popřípadě z výnosu vlastního majetku;
- jiných zdrojů, zejména z dobrovolných příspěvků, subvencí, dotací, darů a odkazů.
- Veškeré finanční prostředky budou vždy využity k financování hlavních činností spolku, naplňujících poslání a účel spolku.
- Podrobnější úpravu hospodaření může v případě potřeby stanovit Výbor spolku.
Článek XII.
Zrušení spolku a vypořádání majetku
- Spolek může být zrušen rozhodnutím členské schůze nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem. Spolek je zrušen, pokud pro zrušení spolku hlasovala dvoutřetinová většina všech členů spolku.
- Při zrušení spolku likvidací jmenuje členská schůze likvidátora. Na návrh likvidátora rozhodne členská schůze o tom, jak bude naloženo s likvidačním zůstatkem.
Článek XIII.
Závěrečná ustanovení
1. Záležitosti neupravené těmito stanovami se řídí obecně závaznými právními předpisy, zejména pak ust. § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
2. Tyto stanovy byly schváleny členskou schůzí konanou dne 14.1. 2017.